Medvenézőben és állati kalandok - Február az Óvodában

Február elején óvodánkban egy izgalmas és tanulságos tematikus hetet tartottunk mindkét csoportban, amelynek központjában a medvék álltak. A „Medve-hét” során a gyermekek játékos formában ismerkedtek meg a medvék világával, a hozzájuk kapcsolódó néphagyományokkal, mesékkel és mondókákkal, valamint finomságokat is készítettünk - természetesen maci formában!
Gyertyaszentelő és a medve jóslata


Medvék a mesében és mondókákban

A tematikus hét végén egy különleges gasztronómiai élmény is várta a nagyobb gyermekeket: macifejes süteményt készítettünk! A csoportszobában közösen gyúrtuk a tésztát, formáztuk a medvepofikat. Az aranybarna maci fejeket színes cukorkákkal díszítettük.


Házi- és erdei állatok az óvodában
Távoli vidékek állatai – a sarkvidék hideg világában


Ákom-Bákom bábelőadás
ACsizmás Kandúr című bábelőadást nézhettük meg óvodásainkkal, ami nemcsakszórakoztatta a gyermekeket, hanem értékes pedagógiai élményt is nyújtottszámukra. A bábjáték varázslatos világa segítette őket abban, hogyelmélyüljenek a mesében, fejlesztve ezzel képzelőerőjüket és kreativitásukat.Ahogy a bábszínpadon életre keltek a karakterek, a gyerekek érzelmileg isbevonódtak a történetbe. Együtt izgultak a ravasz kandúrral, és örültek a meseboldog végkimenetelének, ezzel erősítve empátiás készségüket és érzelmiintelligenciájukat.
CsizmásKandúr története a találékonyság és a bátorság erejéről mesélt, ezzel pozitívértékeket közvetítve a kicsik felé. A bábjáték nemcsak szórakoztató, hanemfontos nevelési eszköz is az óvodai környezetben, mely játékos formában járulhozzá a gyerekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődéséhez.
A farsang – halasztva, de nem felejtve!
Mit hoz a március?
Köszönjük, hogy velünk tartottak ebben a hónapban is – találkozunk márciusban, egy még színesebb és izgalmasabb óvodai időszakban!
Szakmai fejlődés és inspiráció- Óvodánk dolgozói a Pedagógus Expón
A kiállítótérben számos innovatív fejlesztő játékot és oktatási eszközt ismerhettünk meg, amelyek közül több is felkeltette érdeklődésünket. Az interaktív workshopok során kipróbáltuk a drámapedagógia, a mozgásfejlesztés és az érzékenyítő játékok legújabb módszereit is. A rendezvény remek alkalmat adott arra, hogy új módszertani eszközöket sajátítsunk el, amelyeket igyekszünk beépíteni óvodai mindennapjainkba, hogy még tartalmasabb és élménydúsabb nevelést biztosíthassunk gyermekeink számára.
Szvákné Szaller Edina Mária
főigazgató

Januári élet az óvodában: Új év, új kalandok
Újév első hónapja,
Jégkirálynő ül rajta.
Medve alszik, fű se nő,
Kezdődik új esztendő…
(B. Habarics Kitty)

Az új év kezdete az óvodában is különleges időszak. A januári hónapban az óvodapedagógusok segítségével fedezik fel a gyermekek a tél szépségeit, miközben a mindennapjaink fokozatosan visszatérnek a megszokott kerékvágásba. Az ünnepek után mindenki új energiával vág neki az új évnek, és ilyenkor az óvodában is számos izgalmas program várja a gyermekeket. Év elején a téli természet központi szerepet kap az óvodai tevékenységekben. Az időjárás változásai, a ritkán előforduló havazás vagy éppen a zúzmarával borított táj számtalan beszédtémát és felfedeznivalót kínál. A gyermekek meséken, játékokon keresztül ismerik meg a tél sajátoságait, legyen szó az állatok téli szokásairól, a fagy varázslatos formáiról vagy a hó nyújtotta örömökről. Az udvari játékok során nagy lelkesedéssel figyelik, hogyan változik a természet a hideg hónapokban.
Ezekben a hetekben különösen nagy hangsúlyt kap az egészséges életmódra való nevelés. A téli időjárás kihívást jelent az immunrendszer számára, ezért intézményünkben a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordítunk a higiéniai szokások játékos tanítására. Az étkezések során gyakran kerülnek az asztalra gyümölcsök és zöldségek, amelyek hozzájárulnak gyermekeink egészségének megőrzéséhez, ehhez nagy segítséget kapunk a kedves szülőktől is. A szülők és az óvoda közötti együttműködés ilyenkor is különösen fontos, hiszen közösen könnyebb biztosítani a gyermekek számára a megfelelő védelmet és gondoskodást.



A tél a hóesés és a hideg napok időszaka, amely komoly kihívást rejteget az állatvilág számára. Óvodában a téli madáretetés nemcsak a madarak segítésről szól, hanem a gyermekek természet iránti érdeklődésének felkeltése és a felelőségtudatukat fejlesztése is fontos szerepet kap. Óvodásaink megfigyelhetik a kertünkbe érkező madarakat, akiket saját kezűleg etetnek, itatnak. Ez a tevékenység játékos formában tanítja meg gyermekeinket a természetvédelem fontoságára és a gondoskodás örömére. A rendszeres madáretetés élménye hozzájárul ahhoz, hogy később figyelmesebben és tudatosabban forduljanak környezetük felé.
A januári kalandok az új élményeken át történő fejlődés lehetőségének időszaka az óvodában. Szeretetteljes légkör és a játékos tanulás segíti őket abban, hogy örömmel fedezzék fel a világot.
Szvákné Szaller Edina Mária