Honlap testreszabása




készítette a honlap.hu

Medvenézőben és állati kalandok - Február az Óvodában










Február elején óvodánkban egy izgalmas és tanulságos tematikus hetet tartottunk mindkét csoportban, amelynek központjában a medvék álltak. A „Medve-hét” során a gyermekek játékos formában ismerkedtek meg a medvék világával, a hozzájuk kapcsolódó néphagyományokkal, mesékkel és mondókákkal, valamint finomságokat is készítettünk - természetesen maci formában!

Gyertyaszentelő és a medve jóslata

A hét egyik legfontosabb eseménye február 2-án, Gyertyaszentelő napján volt, amikor a hagyomány szerint a medve előbújik a barlangjából, hogy megnézze, milyen az időjárás odakint. Ha napos az idő és meglátja az árnyékát, visszabújik, mert hosszú télre számít. Ha viszont borús az idő, akkor kint marad, mert közeledik a tavasz. A gyermekekkel eljátszottuk ezt a régi időjósló mondát, mindegyik csoportban kialakítottunk egy takaros medvebarlangot, ami megfelelő színtere volt a játékunknak, ezután közösen találgattuk, hogy milyen idő lesz a következő hetekben, mindenki nagyon reménykedett a gyorsan érkező madárcsicsergős tavaszban.

Medvék a mesében és mondókákban

A hét folyamán számos medvés mesét és mondókát is megismertek óvodásaink. Elolvastuk „ A három medve” című klasszikus mesét, amelyben Aranyka belopakodik a medvecsalád házába, és megnéztük milyen kalamajkába keveredik. Beszélgettünk arról is, hogy milyen mesebeli medvéket ismernek – Előkerült a híres mézet kedvelő, „csacsi öreg medve”… Micimackó, de szóba került Brumi mackó, Vackor, de még a Dörmögő Dömötörék is.









A tematikus hét végén egy különleges gasztronómiai élmény is várta a nagyobb gyermekeket: macifejes süteményt készítettünk! A csoportszobában közösen gyúrtuk a tésztát, formáztuk a medvepofikat. Az aranybarna maci fejeket színes cukorkákkal díszítettük.

Házi- és erdei állatok az óvodában

Februárban a gyerekekkel a ház körüli és az erdei állatokkal ismerkedtünk meg játékos formában. A háziállatok közül megtanultuk, hogy a tehén tejet ad, a tyúk tojást tojik, a ló segíti az embereket, míg a kutya és a macska hűséges társaink. Az erdei állatok világában is bepillantottunk: beszélgettünk a ravasz rókáról, az agancsos szarvasról, a gyors őzről és a téli álmot alvó medvéről. Mozgásos játékokkal és kézműves foglalkozásokkal tettük élményszerűvé a tanulást. A hét során népszerű állatos meséket olvastunk, például „A róka és a gólya”, és „Kismalac és farkasok”, valamint mondókáztunk és dalokat énekeltünk. Bízunk benne, hogy a gyermekek ezután még nagyobb kíváncsisággal figyelik majd a környezetükben élő állatokat és még több mesét és mondókát szeretnének hallani róluk.

Távoli vidékek állatai – a sarkvidék hideg világában

A környezetünkben élő állatvilág megismerése után messzebbre, egészen a sarkvidékre utaztunk – persze csak képzeletben! Megismerkedtünk a jegesmedvék, pingvinek, fókák világával. Beszélgettünk arról, hogyan bírják ki a hideget, milyen bunda vagy tollazat védi őket és hogyan keresnek élelmet a hó és jég birodalmában. A gyermekek különösen élvezték a mozgásos játékokat, amikor például pingvinként totyogtak a hóban, vagy jegesmedveként vadásztak a jégtáblák között.

Ákom-Bákom bábelőadás

ACsizmás Kandúr című bábelőadást nézhettük meg óvodásainkkal, ami nemcsakszórakoztatta a gyermekeket, hanem értékes pedagógiai élményt is nyújtottszámukra. A bábjáték varázslatos világa segítette őket abban, hogyelmélyüljenek a mesében, fejlesztve ezzel képzelőerőjüket és kreativitásukat.Ahogy a bábszínpadon életre keltek a karakterek, a gyerekek érzelmileg isbevonódtak a történetbe. Együtt izgultak a ravasz kandúrral, és örültek a meseboldog végkimenetelének, ezzel erősítve empátiás készségüket és érzelmiintelligenciájukat.

CsizmásKandúr története a találékonyság és a bátorság erejéről mesélt, ezzel pozitívértékeket közvetítve a kicsik felé. A bábjáték nemcsak szórakoztató, hanemfontos nevelési eszköz is az óvodai környezetben, mely játékos formában járulhozzá a gyerekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődéséhez.

A farsang – halasztva, de nem felejtve!

A hónap egyik legjobban várt eseménye a farsangi mulatság lett volna, azonban sajnos a sok megbetegedés miatt ezt most el kellett halasztanunk. Bár nagyon sajnáljuk, hogy nem öltözhettünk be kedvenc jelmezeinkbe és nem mulathattunk együtt van egy jó hírünk: a farsangot nem hagyjuk elmaradni, csak későbbre toljuk! Március elején „torkos csütörtök” napján megtartjuk a várva várt jelmezes mulatságot, így mindenki lehetőséget kap, hogy megmutassa kreatív maskaráját, egy vidám, zenés-táncos délelőttön.
 

Mit hoz a március?

Február végével már mindenki a tavasz érkezését várja. A következő hónapban folytatjuk a természet megfigyelését és reméljük, hogy egyre több napsütéses napban lesz részünk. Emellett izgatottan készülünk a farsang pótlására is, amely biztosan remek vidám pillanatokat fog hozni.
Köszönjük, hogy velünk tartottak ebben a hónapban is – találkozunk márciusban, egy még színesebb és izgalmasabb óvodai időszakban!
 

Szakmai fejlődés és inspiráció- Óvodánk dolgozói a Pedagógus Expón

Óvodánk néhány dolgozója idén is részt vett február 22-én megrendezett Pedagógus Expón, amelynek a Budapest Kongresszusi Központ adott otthont. Dr. Balatoni Katalin köznevelésért felelős helyettes államtitkár megnyitó beszéde után, rengeteg érdekes előadást és műhelymunkát hallgattunk meg, amelyek inspirációt adtak mindennapi pedagógiai munkánkhoz. A főteremben neves szakemberek osztották meg tudásukat. Bagdi Bella, a pozitív pszichológia és a boldogságprogram szakértője, arról beszélt, hogyan támogathatjuk a gyermekek érzelmi jólétét, és milyen módszerekkel segíthetjük őket abban, hogy kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak legyenek.  Gróh Ilona, a Ringató módszer megálmodója, a zenei nevelés fontosságát hangsúlyozta, míg Dr. Balatoni Katalin a népi játékok és táncok pedagógiai szerepéről tartott előadást, az általa kifejlesztett néptánc tanítási módszert egy foglalkozás keretén belül számunkra is bemutatta. Pál Ferenc (Feri atya) a pedagógus hivatás kihívásairól és a kiégés elkerüléséről beszélt, míg Tari Annamária az okoseszközök gyermekekre gyakorolt érzelmi hatásait elemezte.
A kiállítótérben számos innovatív fejlesztő játékot és oktatási eszközt ismerhettünk meg, amelyek közül több is felkeltette érdeklődésünket. Az interaktív workshopok során kipróbáltuk a drámapedagógia, a mozgásfejlesztés és az érzékenyítő játékok legújabb módszereit is. A rendezvény remek alkalmat adott arra, hogy új módszertani eszközöket sajátítsunk el, amelyeket igyekszünk beépíteni óvodai mindennapjainkba, hogy még tartalmasabb és élménydúsabb nevelést biztosíthassunk gyermekeink számára.
 
(A képeket az intézmény dolgozói készítették.)
Szvákné Szaller Edina Mária
                         főigazgató
 
(Kép forrása: Híradó-M1 2025. 02. 22. 12.00-i adás)

Januári élet az óvodában: Új év, új kalandok

Január
Újév első hónapja,
Jégkirálynő ül rajta.
Medve alszik, fű se nő,
Kezdődik új esztendő…
(B. Habarics Kitty)

Az új év kezdete az óvodában is különleges időszak. A januári hónapban az óvodapedagógusok segítségével fedezik fel a gyermekek a tél szépségeit, miközben a mindennapjaink fokozatosan visszatérnek a megszokott kerékvágásba. Az ünnepek után mindenki új energiával vág neki az új évnek, és ilyenkor az óvodában is számos izgalmas program várja a gyermekeket. Év elején a téli természet központi szerepet kap az óvodai tevékenységekben. Az időjárás változásai, a ritkán előforduló havazás vagy éppen a zúzmarával borított táj számtalan beszédtémát és felfedeznivalót kínál. A gyermekek meséken, játékokon keresztül ismerik meg a tél sajátoságait, legyen szó az állatok téli szokásairól, a fagy varázslatos formáiról vagy a hó nyújtotta örömökről. Az udvari játékok során nagy lelkesedéssel figyelik, hogyan változik a természet a hideg hónapokban.







Ezekben a hetekben különösen nagy hangsúlyt kap az egészséges életmódra való nevelés. A téli időjárás kihívást jelent az immunrendszer számára, ezért intézményünkben a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordítunk a higiéniai szokások játékos tanítására. Az étkezések során gyakran kerülnek az asztalra gyümölcsök és zöldségek, amelyek hozzájárulnak gyermekeink egészségének megőrzéséhez, ehhez nagy segítséget kapunk a kedves szülőktől is.  A szülők és az óvoda közötti együttműködés ilyenkor is különösen fontos, hiszen közösen könnyebb biztosítani a gyermekek számára a megfelelő védelmet és gondoskodást.






A tél a hóesés és a hideg napok időszaka, amely komoly kihívást rejteget az állatvilág számára. Óvodában a téli madáretetés nemcsak a madarak segítésről szól, hanem a gyermekek természet iránti érdeklődésének felkeltése és a felelőségtudatukat fejlesztése is fontos szerepet kap. Óvodásaink megfigyelhetik a kertünkbe érkező madarakat, akiket saját kezűleg etetnek, itatnak. Ez a tevékenység játékos formában tanítja meg gyermekeinket a természetvédelem fontoságára és a gondoskodás örömére. A rendszeres madáretetés élménye hozzájárul ahhoz, hogy később figyelmesebben és tudatosabban forduljanak környezetük felé.

A januári kalandok az új élményeken át történő fejlődés lehetőségének időszaka az óvodában. Szeretetteljes légkör és a játékos tanulás segíti őket abban, hogy örömmel fedezzék fel a világot.

(A képeket az intézmény dolgozói készítették.)
Szvákné Szaller Edina Mária
                         főigazgató